0-5-30

Patríte medzi ľudí, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl? Potom čísla 0-5-30 sú Vám určite známe. Práve ony sa podieľajú na prevencii nášho zdravia.

 

0 - Život bez tabaku

5 - porcií ovocia a zeleniny denne

30- minút pohybu denne

 

Každodenne sme vystavovaní nástraham civilizačných chorôb a kladieme si otázky, prečo sa dotýkajú práve nás. V takýchto prípadoch čísla 0-5-30 nie sú dostatočne osvojené a začína sa kolotoč s návštevami u lekára a liekmi. Mali by sme si však uvedomiť, že civilizačné choroby, akými sú cukrovka, vysoký krvný tlak, syndróm dráždivého čreva, obezita, osteoporóza, celiakia a mnoho ďalších, sú len výsledkom zanedbanej starostlivosti o naše telo.

 

 Jem 5 porcií ovocia a zeleniny denne?

 Najčastejším argumentom ľudí, ktorí zodpovedali na túto otázku bol práve nedostatok času. V dnešnej dobe je mnoho z nás v neustálom strese a sme zaneprázdnení. Pritom si ani len neuvedomujeme, že v hre je naše vlastné zdravie. Každý človek by si mal nájsť čas sám pre seba - pre svoje telo, myseľ a svojich blízkych. Známe porekadlo : “Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel ” by sme mohli zmeniť na “Ako sa o svoje telo budeš starať, tak ti to neskôr vráti. ” Aby náš organizmus mohol správne fungovať, je veľmi dôležité mu dodať všetky potrebné živiny. Denne by sme mali skonzumovať od 400 do 800g ovocia a zeleniny (5krát denne minimálne 80g).

 

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, odkiaľ pochádza ovocie a zelenina na vašom tanieri?

 

Každú minútu sa z miesta na miesto po celom svete prepravuje neuveriteľné množstvo potravín. Vedeli ste, že Holandsko má tretinový podiel v celosvetovom vývoze paprík a uhoriek? Patrí im tiež až štvrtina skleníkov na tejto planéte. Ročne vypestujú niekoľko miliónov ton paprík a ich skleníky spotrebujú milióny metrov kubických zemného plynu. Je to daň za pestovanie zeleniny v miestach, kde na to nie sú vhodné klimatické podmienky. Hneď po odtrhnutí sa začínajú plody scvrkávať. Počas niekoľkých hodín strácajú na príťažlivosti na na cene. V klimatizovaných baliarňach preto pracuje nepretržite veľké množstvo ľudí a plody odťiaľ putujú do 670 zemí sveta, medzi ktorými sú aj USA, Južná Afrika, India a Čína. Kedže plody dlho nevydržia čerstvé, ich transport musí byť urýchlený leteckou dopravou, čo má za následok obrovské znečisťovanie životného prostredia.

 

Je ovocie a zelenina cenovo dostupná pre bežného človeka?

 Pravdou je, že ceny potravín neustále stúpajú. Bodaj by nie, keď každodenne musia prekonať tisícky kilometrov, kým sa dostanú na náš tanier. Ďalšou nevýhodou je nízky obsah potrebných živín. Určite ste už kupovali nedozreté paradajky, ktoré boli bez charakteristickej vône a chuti. Jednou z možností ako ušetriť je stať sa sebestačným a začať si pestovať obľúbené druhy ovocia, zeleniny a byliniek.